Jak skutecznie dezynfekować ręce w czasach koronawirusa?

Jak skutecznie dezynfekować ręce w czasach koronawirusa?

Rok 2020 rozpoczął się w cieniu epidemii koronawirusa. Jest to niezwykle trudny czas, pełen wyrzeczeń i obostrzeń stawianych społeczeństwu przez rząd. Jak ogłaszają służby sanitarne dezynfekcja rąk, a także przestrzeganie higieny, to jeden z najskuteczniejszych sposobów na uniknięcie zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Zazwyczaj wystarczy woda i mydło, jednak nie zawsze mamy do nich dostęp będąc na przykład na zakupach. Jak w takich wypadkach zadbać o dezynfekcję rąk?

Gdzie możemy spotkać się z koronawirusem?

Jak wiadomo wirus SARS-CoV-2 rozprzestrzenia się drogą kropelkową, a więc kiedy ktoś kaszle, kicha, a nawet mówi bądź oddycha. Nie są to jednak jedyne źródła emisji! Jak informuje resort zdrowia, wirus może również występować na powierzchniach – najdłużej, bo aż kilka dni aktywny jest na stali nierdzewnej i plastiku. Występowanie wirusa uzależniony jest od rodzaju powierzani, jak również i temperatury i wilgotności. Biorąc to pod uwagę, powinniśmy uważać na to, co dotykamy. Wszelkiego rodzaju wózki sklepowe, poręcze, klamki czy też ławki lub zwykłe podanie ręki drugiej osobie, może być przyczyną zakażenia. Z tego względu w sklepach, instytucjach bankowych i państwowych pojawiły się automaty do dezynfekcji rąk. Są to urządzenia, które umożliwiają nam odkażenie dłoni przed wejściem i wyjściem z określonego budynku. Co więcej, sugeruje się, aby każdy posiadał żel do dezynfekcji, który wykorzystać można po każdym ryzykownym kontakcie dłoni z inną powierzchnią.  

Bezdotykowy automat do dezynfekcji rąk

Wspomniane urządzenie do dezynfekcji rąk ma postać wolnostojącej wierzy, którą można ustawić w dowolnym miejscu. Rozmieszczenie automatu uzależnione jest zazwyczaj od zapotrzebowania. Może to być główne wejście do sklepu, szkoły, banku, firmy bądź urzędu, zawsze na widoku i w miejscu ogólnodostępnym. W takich urządzeniach dozownik środka dezynfekującego działa bezdotykowo oraz automatycznie. Wystarczy jedynie podstawić dłonie w wyznaczone miejsce, aby substancja dezynfekująca została rozpylona na powierzchni dłoni. Automaty do dezynfekcji rąk są tak skonstruowane, aby nie brudziły odzieży oraz podłogi, a także by były łatwe w obsłudze.

Technika mycia i dezynfekcji rąk

Oprócz korzystania z automatów bardzo ważna jest technika dezynfekcji rąk również w domu. Ręce powinniśmy myć minimum 30 sekund. Należy to robić zawsze po powrocie do domu, po wizycie w toalecie oraz po wysiąkaniu nosa.

W celu prawidłowego oczyszczenia rąk nie może być nam obca technika mycia i dezynfekcji rąk. Ręce należy najpierw zmoczyć, następnie nabrać mydło na dłoń i rozprowadzić je po powierzchni rąk. Nie wolno zapomnieć o przestrzeni między palcami i okolicach kciuków. Na samym końcu płuczemy dłonie pod bieżącą wodą.